Ігор Горпинюк. Спрощення процедури створення фермерського господарства

 Агробізнес сьогодні №9 (208) травень 2011 року (”Фермерство – це просто”)

При прийнятті рішення займатись виробництвом сільськогосподарської продукції кожен постає перед вибором форми ведення такої діяльності. Для ведення такої діяльності можна створити будь-які загальні, передбачені цивільним та господарським законодавством господарюючі суб’єкти.

Так, особа яка бажає займатись виробництвом товарної сільськогосподарської продукції може зареєструватись фізичною особою-підприємцем, заснувати самостійно чи разом з іншими особами приватне підприємство, акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю чи будь-який інший вид господарських товариств.

Однак чинне законодавство передбачає і спеціальні, передбачені лише для сільськогосподарських виробників, форми ведення господарської діяльності. До таких, зокрема, належать сільськогосподарські виробничі кооперативи та фермерські господарства.

Створення фермерського господарства дозволяє скористатись рядом переваг, передбачених законодавством для даного виду діяльності.

Важко не погодитись із твердженням, що основним і найважливішим засобом виробництва для аграрного бізнесу є земля, і без використання цього ресурсу неможливо навіть почати виробництво сільськогосподарської продукції. Законодавство про фермерське господарство передбачає певні інструменти, спрямовані на спрощення початку виробництва товарної аграрної продукції у формі ведення фермерського господарства. В першу чергу, мова йде про передбачену законодавством можливість отримання особою, яка бажає створити фермерське господарство, безоплатно у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства.

Так, стаття 121 Земельного кодексу України передбачає, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм у власність земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства – в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство, або відповідно середнього по таких підприємствах на території села, селища, міста чи середнього по району, якщо на території села, селища чи міста відсутні сільськогосподарські підприємства.

Громадяни можуть отримувати у власність або в оренду земельні ділянки для ведення фермерського господарства і більшого розміру на підставі цивільно-правових угод.

Однак стаття 7 чинного Закону України «Про фермерське господарство» передбачає, що для отримання у власність або в оренду земельної ділянки з метою ведення фермерського господарства, громадянин додає до відповідної заяви також рішення професійної комісії з питань створення фермерських господарств щодо наявності у громадянина достатнього досвіду роботи у сільському господарстві або необхідної сільськогосподарської кваліфікації.

Висновок вказаної комісії є необхідною умовою не тільки для отримання у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства, але й для державної реєстрації фермерського господарства.

Таким чином для створення  фермерського господарства законодавством встановлено додаткові умови, порівняно з іншими формами ведення сільськогосподарської діяльності – отримання  висновку комісії про наявність у громадянина достатнього досвіду роботи у сільському господарстві або необхідної сільськогосподарської кваліфікації.

Важливим при цьому є той факт, що законодавство чітко не визначає який саме досвід громадянина у сільському господарстві є достатнім для  надання йому можливості створення фермерського господарства і яка саме сільськогосподарська кваліфікація є достатньою для цього.

Тобто критерії для висновків комісії є нечіткими розмитими, а це створює ґрунт для зловживань і корупційних дій.

Як зазначено у п. 2.1. Методичних рекомендацій щодо проведення експертизи проектів нормативно-правових актів на наявність корупціогенних норм, затверджених Наказом Міністерства юстиції України № 1380/5 від 23.06.2010 р., корупціогенним фактором є неналежне визначення в проекті нормативно-правового акта функцій, прав, обов’язків і відповідальності органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, наслідком чого може бути невиправдане встановлення чи надмірне розширення дискреційних повноважень, створення умов для виникнення конфлікту інтересів та можливостей для зловживання наданими їм повноваженнями.

Підтвердженням фактів зловживань з боку комісій з питань створення фермерських господарств може служити і велика кількість судових спорів між особами, що виявили бажання створити фермерське господарство та комісіями з питань створення фермерських господарств.

В окремих спорах комісії навіть розширюють перелік умов, необхідних для створення громадянином фермерського господарства.

Для прикладу можна навести Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 06 травня 2010 року  справі № 2-а-1482/10/027. Згідно вказаної постанови, районна професійна комісія з питань створення фермерських господарств відмовила в наданні позитивного висновку щодо створення фермерського господарства ОСОБІ_1 в зв’язку з відсутністю підтверджуючих документів на сільськогосподарську техніку, необхідну для обробітку землі.

Скасовуючи вказане рішення, суд зазначив, що необхідною умовою для державної реєстрації фермерського господарства і надання (передачі) громадянину у власність або оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства із земель державної і комунальної власності є наявність у громадянина достатнього досвіду роботи у сільському господарстві або необхідної сільськогосподарської кваліфікації. В свою чергу, відсутність підтверджуючих документів на сільськогосподарську техніку у позивача не є критерієм для професійного відбору з питань створення фермерських господарств, а відтак не може слугувати підставою відмови районної професійної комісії в наданні позитивного висновку ОСОБА_1 та позбавлення його права на створення фермерського господарства.

Таким чином, незаконні рішення комісії з питань створення фермерських господарств та нечіткість критеріїв, за якими вона приймає свої рішення можуть стати перепоною для реалізації права на створення фермерського господарства. Внаслідок цього громадянин може бути позбавленим можливості брати участь у конкурсі на отримання земельних ділянок для ведення фермерського господарства. Навіть після скасування незаконного рішення комісії в суді, йому може бути складно поновити свої права, оскільки земельна ділянка вже може бути надана іншій особі, у якої були всі необхідні документи для створення фермерського господарства та отримання земельної ділянки.

Однак, у цьому напрямку появились позитивні кроки з боку держави. 01 березня 2011 року Постановою Верховної Ради України прийнято за основу проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань створення та діяльності фермерських господарств (реєстраційний номер 7512), поданий Кабінетом Міністрів України. Тобто, даний законопроект прийнятий у першому читанні.

Вказаний законопроект передбачає внесення змін до статті 118 Земельного кодексу України та статей 5, 7 Закону України «Про фермерське господарство» та виключення статті 6 цього Закону.

Вказаними змінами передбачається, що для створення фермерського господарства тепер не вимагатиметься надання висновків комісій з питань створення фермерських господарств. Для отримання у власність або оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства, громадянин, після прийняття законопроекту, буде подавати замість рішення комісії з питань створення фермерських господарств, документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, отриманої в аграрному навчальному закладі.

Перелік цих документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, отриманої в аграрному навчальному закладі, буде визначатися спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері аграрної політики (на даний час Міністерство аграрної політики України).

Вказані зміни дозволять усунути додаткові необґрунтовані бар’єри для створення фермерського господарства, зокрема ті які створюються незаконними рішеннями чи бездіяльністю комісій.

Звичайно, надзвичайно важливим після схвалення законопроекту буде зміст переліку документів, які підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, отриманої в аграрному навчальному закладі, який зобов’язане затвердити Міністерство аграрної політики України. Необхідно, щоб цей перелік був чітким, зрозумілим і таким що не дозволяє двоякого тлумачення.

Зокрема, в частині документів, які підтверджують освіту, в переліку мали б бути зазначені дипломи про спеціальну середню, базову вищу та вищу освіту за чітким переліком аграрних спеціальностей або видані існуючими навчальними закладами аграрного спрямування. Вказаний перелік має передбачати також документи про освіту, видані за кордоном. Важливо щоб перелік цих документів не обмежувався вузьким колом окремих аграрних вузів або не передбачав вузьке коло спеціальностей чи освітньо-кваліфікаційних рівнів.

Серед документів, що підтверджують досвід роботи в сільському господарстві мали б бути передбачені трудові книжки, довідки з місця праці, документи про зайняття підприємницькою діяльністю в сфері агровиробництва, документи які підтверджують ведення особистого селянського господарства, зокрема про реєстрацію такого господарства в місцевих радах. Особливо важливим є чітке визначення строку роботи в сільському господарстві, який є достатнім для створення фермерського господарства, щоб цей строк не був надміру довгим.

Якщо у вказаному переліку будуть допущені можливості різного тлумачення, широкого самостійного оцінювання, то існує небезпека зловживань на рівні органу який приймає рішення про виділення земельної ділянки.

Ще один важливий позитивний наслідок, який матиме прийняття законопроекту – це те, що тепер право на створення фермерського господарства матиме кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку та виявив бажання створити фермерське господарство. Це означає, що документи, які підтверджують досвід роботи в сільському господарстві чи наявність освіти, особі потрібно буде подавати лише у випадку, якщо вона бажає отримати земельну ділянку державної чи комунальної власності з метою ведення фермерського господарства. Якщо ж засновник фермерського господарства буде вести господарську діяльність на власній землі, чи земельній ділянці, орендованій у приватних суб’єктів, він може створювати фермерське господарство без будь-якого додаткового підтвердження перед державою свого досвіду роботи чи освіти. На відмін від цього, чинна  на даний час редакція статті 5 Закону України «Про фермерське господарство» передбачає, що право на створення фермерського господарства має кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку, виявив бажання та пройшов професійний відбір на право створення фермерського господарства.