Андрій Гринчук. Коментар: як поводитися під час візиту податківців

Український тиждень №11 (176) 18-24 березня 2011 року

ПРОБЛЕМА: стаття 16 ПК зобовязує платників допускати податківців до обстеження приміщень, територій (крім житла), що використовуються для одержання доходів.

Андрій Гринчук, керуючий партнер ЮФ«Гринчук, Горпинюк та Партнери» (Львів), дає платникам оригінальні поради, як уникнути неприємного обовязку:

Поява цієї норми в кодексі зумовлена насамперед задекларованим бажанням боротися з виплатою заробітків у конвертах, використанням найманої праці без оформлення трудових відносин тощо.

Спрощення доступу до приміщень і територій фірми дає податківцеві змогу по рівняти кількість формально працевлаштованих і реальних працівників. Ще одна зона уваги контролерів – склади з наявними запасами, залишками…

Нагадаю, що стаття 74 ПК зобов’язує орган ДПС попередити платника про планову перевірку не менше ніж за 10 календарних днів – достатній час, щоб підготуватися до візиту. Позаплановій перевірці, як свідчить практика, іноді передує запит від ДПС чи телефонний дзвінок, наприклад, із проханням уточнити, чому не подано декларації, чому до неї внесено ті чи ті дані тощо. Відповідно, слід готуватися до візиту.

Фактична перевірка – справжнє лихо. Та перш ніж допустити податківців на підприємство, варто ретельно, без поспіху вивчити їхні документи, щоб інші працівники мали час усунути найбільші недоліки. Згідно зі статтею 80 п. 7 ПК фактичну перевірку проводять двоє чи більше представників органу ДПС у присутності посадових осіб суб’єкта господарювання чи його представника та/або особи, яка фактично здійснює розрахункові операції. Якщо розуміти цю норму буквально, то можна визнати… неможливість проведення фактичної перевірки за відсутності будь-якої з цих осіб (у відрядженні, прогулює, тимчасово непрацездатна тощо).

Уникнути прикрого обов’язку можна, скориставшись нормами промислової безпеки та охорони праці, встановленими на підприємстві: наприклад, вхід до цехів без спеціального захисного одягу заборонений. Звичайно, сумлінний платник мав би заготувати для податківців такі засоби. Але ж у потрібний момент може не виявитися вільних! Ще один імовірний вихід із ситуації – взагалі розмістити персонал у житловому фонді…

Однак пам’ятайте: такі дрібні хитрощі не стануть на заваді підчас проведення слідчих дій, оперативно-розшукових заходів та інших варіантів «маски- шоу».